Εορτασμός 28ης Οκτωβρίου

OXI

Την Πέμπτη 27 Οκτωβρίου 2022 στο Δημοτικό Σχολείο Καλής εορτάστηκε η επέτειος του ΟΧΙ. Οι εορταστικές εκδηλώσεις πραγματοποιήθηκαν σε δυο ομάδες. Στην πρώτη ομάδα συνεργάστηκαν οι μικρές τάξεις του σχολείου (Α΄,Β΄,Γ΄) και στη δεύτερη ομάδα οι μεγάλες τάξεις (Δ΄, Ε΄, ΣΤ΄).

Οι μαθητές της Α΄ τάξης παρουσίασαν σκετσάκια σε έμμετρο λόγο, οι μαθητές της Β΄ τάξης αναπαράστησαν γελοιογραφίες της εποχής με την τεχνική της παγωμένης εικόνας κι έπειτα πρόσθεσαν πιθανούς διαλόγους, οι μαθητές της Γ΄ τάξης παρουσίασαν το χρονικό του πολέμου και τραγούδησαν επετειακά τραγούδια.

ο1  ο2  ο3

ο4

Αντίστοιχα, οι μαθητές της Δ΄ τάξης απήγγειλαν ποιήματα και οι μαθητές της Ε΄ και της ΣΤ΄ τάξης παρουσίασαν το χρονικό του πολέμου και τραγούδησαν επετειακά τραγούδια.

ο    ο5

Την Παρασκευή 28 Οκτωβρίου 2022 οι μαθητές του σχολείου παρέλασαν στην Καλή και στη Σκύδρα. Σύνδεσαν το ένδοξο παρελθόν της χώρας μας με το παρόν γεμίζοντάς μας, παράλληλα, με αισιοδοξία για το μέλλον τιμώντας όσους αγωνίστηκαν και θυσιάστηκαν για την ελευθερία και την ανεξαρτησία της Ελλάδας.

Comments are closed.