Αρχική σελίδα Το σχολείο μας

Γενικές πληροφορίες για το σχολείο μας:

Το σχολείο μας βρίσκεται στο Δημοτικό Διαμέρισμα Καλής του Δήμου Σκύδρας Νομού Πέλλας με 2000 περίπου κατοίκους.

Είναι ολοήμερο εξαθέσιο και φοιτούν 110 μαθητές όλων των τάξεων.

Οι περισσότεροι κάτοικοι είναι αγρότες και ασχολούνται με την καλλιέργεια φρούτων και ειδικότερα με τα ροδάκινα.Στην περιοχή υπάρχουν τέσσερις μεγάλες μεταποιητικές μονάδες ροδακίνου με εξαγωγές που καλύπτουν πάνω από το 50% των αναγκών της Ευρώπης σε κομπόστα. Είναι επίσης και από τα μεγαλύτερα κέντρα εξαγωγής επιτραπέζιου ροδάκινου.

Γεωγραφικά η Καλή βρίσκεται στο κέντρο του Νομού Πέλλας και απέχει 70 χμ από τη Θεσσαλονίκη, 20 χιλιόμετρα από τα λουτρά του Πόζαρ στην Αριδαία, 40 χμ από το χιονοδρομικό κέντρο του Καϊμάκτσαλαν (Βόρρας) και 20 χμ από τον αρχαιολογικό χώρο και το Μουσείο Πέλλας.

Our schoo is in Kali whichl is situated in the municipality of Skydra in the region of Pella in the Northern part of Greece.

There are 2000 people in it Our school has six classes and six classrooms, ITC room,

the people here grow mostly peaches but kiwis ,appricots,cherries apples,,asparagus as well.There are four canning factories which absorb the local product and export worldwide.

We are 70 km far from Salonica, 20 km from Ancient Pella, 20 km from Loutraki Thermal Springs , 40 km from Kaimaktsalan Ski Resort, and 50 km from Vergina( King Philippos' Tomb).

# Τίτλος άρθρου Προβολές
1 Ωρολόγιο πρόγραμμα 204