Halloween – Δευτέρα 31 Οκτωβρίου

χαλο3

Το Halloween εορτάζεται τη νύχτα της 31ης Οκτωβρίου, κυρίως σε χώρες του αγγλοσαξωνικού κόσμου. Η γιορτή αυτή τηρείται σε πολλές χώρες την παραμονή της Ημέρας των Αγίων Πάντων, που είναι η 1η Νοεμβρίου. Μια θεωρία υποστηρίζει ότι η έμπνευση για τη γιορτή προήλθε από τα γαελικά φεστιβάλ της σοδειάς, ιδίως του Σαμάιν, που μετεξελίχθηκαν σε Halloween από την χριστιανική εκκλησία, στους πρώτους μεταχριστιανικούς αιώνες. Άλλη θεωρία συνδέει την ημέρα με τον εορτασμό της Ημέρας των Αγίων Πάντων χωρίς να αποτελεί μετεξέλιξη κάποιας γαελικής εορτής. Αν και για αιώνες ο εορτασμός του Halloween ήταν περιορισμένος μόνο στην Ιρλανδία και τη Σκωτία, τον 19ο αιώνα Ιρλανδοί και Σκωτσέζοι μετανάστες μετέφεραν τον εορτασμό του Halloween στη Βόρεια Αμερική, ενώ από τα τέλη του 20ού αιώνα και τις αρχές του 21ου αιώνα λόγω της αμερικανικής επιρροής ο εορτασμός του Halloween έχει επεκταθεί και σε χώρες που δεν έχουν καμία σχέση με τον αγγλοσαξωνικό κόσμο.

χαλο2

Στο Halloween τα παιδιά ντύνονται κάτι «τρομακτικό» και επισκέπτονται σπίτια μαζεύοντας πολλά γλυκά, γνωστό ως «trick or treat» ή «φάρσα ή κέρασμα». Επίσης, η κολοκύθα αποτελεί σύμβολο της εορτής. Ακόμη, οι άνθρωποι κάνουν πλάκες, ανάβουν φωτιές, βλέπουν ταινίες με σχετική θεματολογία ή επισκέπτονται «στοιχειωμένα» αξιοθέατα.

Η Β΄ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου Καλής, με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού ΠΕ06 Αγγλικής Γλώσσας, Αποστολίδου Κούλας, γιόρτασε το Halloweenτραγούδησε ένα αγγλικό τραγούδι και έκανε «Trick or Treat» στις τάξεις του σχολείου.

hallo4

hallo1