Ανακύκλωση

ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ

Με αφορμή το μάθημα της Γλώσσας της Γ’ δημοτικού, οι μαθητές και οι μαθήτριες της τάξης ασχολήθηκαν με την έννοια και τη διαδικασία της ανακύκλωσης. Αναζήτησαν πληροφορίες στο διαδίκτυο για: τον ορισμό της ανακύκλωσης, τα οφέλη της, τα είδη που ανακυκλώνονται, τα οφέλη για το περιβάλλον από τα συγκεκριμένα αγαθά. Ακόμη, συμμετείχαν ενεργά σε δραστηριότητες που αφορούν την ανακύκλωση εντός του σχολικού περιβάλλοντος.

Οι διδακτικοί στόχοι της εργασίας είναι: α) Να αναγνωρίζουν ανακυκλώσιμα αγαθά, β) Να κατανοούν τα οφέλη της ανακύκλωσης, γ) Να αντιλαμβάνονται τις διαδικασίες της ανακύκλωσης.

Οι μαθησιακοί στόχοι της εργασίας είναι: α) Να ασκηθούν στην έρευνα και την αναζήτηση πληροφοριών από το διαδίκτυο με αναφορά στις πηγές για λόγους τεκμηρίωσης, β) Να συμμετέχουν σε δράσεις ανακύκλωσης.

Ανακύκλωση