Τα Ψηλότερα Βουνά της Ελλάδας

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Γεωγραφίας, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄ τάξης του σχολείου εκπόνησαν μία εργασία για τα βουνά της Ελλάδας. Αφορμή στάθηκε το αντίστοιχο μάθημα, όπου παρατηρώντας τον πίνακα με τα ψηλότερα βουνά της πατρίδας μας, υπήρξαν πολλά ερωτήματα όπως το υψόμετρο, ο τόπος που βρίσκονται αλλά και τα μυστικά που ίσως κρύβουν. Έτσι κάθε μαθητής διάλεξε ένα βουνό και έφερε σχετικές πληροφορίες για να τις παρουσιάσει.

Οι διδακτικοί στόχοι της εργασίας είναι: α) Να γνωρίσουν οι μαθητές τα βουνά της πατρίδας μας, β) Να κατανοήσουν τη σημασία τους ως Εθνικούς Θησαυρούς, γ) Να κατανοήσουν την ανάγκη προστασίας του άγριου χαρακτήρα τους.

Ο μαθησιακός στόχος της εργασίας είναι: Να ασκηθούν στην έρευνα και την αναζήτηση πληροφοριών από το διαδίκτυο με αναφορά στις πηγές για λόγους τεκμηρίωσης.

Ε΄ ΤΑΞΗ – ΤΑ ΨΗΛΟΤΕΡΑ ΒΟΥΝΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ