Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής

γυθιοπ  γηθιοπ[

Στο πλαίσιο των εργαστηρίων δεξιοτήτων με θέμα «Οδηγώ με ασφάλεια» οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ΄ τάξης του Δ. Σ. Καλής, με την καθοδήγηση του εκπαιδευτικού της τάξης, Γιαννακούλα Γιώργου, καθώς και τη συμβολή της καθηγήτριας Φυσικής Αγωγής, Ροδοβίτου Βασιλικής, παρουσίασαν ένα πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής. Οι μαθητές έχοντας μελετήσει τα σήματα της οδικής κυκλοφορίας, κλήθηκαν να τα αναγνωρίσουν και να διακρίνουν τα υποχρεωτικά σήματα από τα πληροφοριακά, τα προειδοποιητικά και τα απαγορευτικά. Επίσης,  κλήθηκαν να ερευνήσουν λύσεις σε πραγματικές συνθήκες κυκλοφορίας και να δείξουν στους υπόλοιπους μαθητές και μαθήτριες τι πρέπει να λαμβάνεται υπόψιν τους σε περίπτωση που συναντήσουν: διαβάσεις, μέσα μαζικής μεταφοράς, ποδήλατα, πεζούς.

Στόχος της συγκεκριμένης δράσης ήταν η καλλιέργεια: αξιών (σεβασμός της ανθρώπινης ζωής), στάσεων (βοηθώ άλλους που έχουν ανάγκη) και συμπεριφορών σχετικών με την ασφαλή κυκλοφορία στους δρόμους. Η ημέρα ολοκληρώθηκε με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Δ΄ τάξης να δίνουν το μήνυμα: «Κυκλοφορώ με ασφάλεια – Δίνω προτεραιότητα στη ζωή».

ψγηξθιοπ  τυθιοπ[

ερφγτηξκλ