«Ο σχολικός μας κήπος – πεδίο μάθησης και δημιουργίας»

ΚΗΠΟς

Με αφορμή τη διάχυση των αποτελεσμάτων του εργαστηρίου δεξιοτήτων με τίτλο «Ο σχολικός μας κήπος πεδίο μάθησης και δημιουργίας» οι μαθητές της Γ” τάξης του Δ. Σ. Καλής, με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού της τάξης, Βόικου Φανής, διοργάνωσαν εκδήλωση ποικίλου περιεχομένου προσκαλώντας τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών της τάξης, με σκοπό να τους παρουσιάσουν κάποια από τα επιτεύγματα της φετινής χρονιάς.
Η εκδήλωση ξεκίνησε με ένα κέρασμα απεριτίφ για το καλοσώρισμα των προσκεκλημένων.

ηξκλοπ[

Στη συνέχεια, οι μαθητές απήγγειλαν χαϊκού που συνέθεσαν οι ίδιοι με θέμα τις 4 εποχές. Οι δημιουργοί των χαϊκού συνόδευσαν τα ποιήματά τους με φωτογραφίες τις οποίες τράβηξαν για τον σκοπό αυτό.

χχχχχ  γηξκ

Έπειτα, οι μαθητές παρουσίασαν κατασκευές που δημιούργησαν με αφορμή το μάθημα της μελέτης και συγκεκριμένα της ενότητας «Ένας τόπος με χίλια πρόσωπα».

φγηξκλ΄'

φγηξκιλ

΄δφγηξκλ΄'

ψωβηξικοπ     γηξικοπ

Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με τους μαθητές να σερβίρουν σαλάτα στους προσκεκλημένους τους από το παρτέρι το οποίο φρόντιζαν όλο το προηγούμενο διάστημα, την οποία προετοίμασαν εκείνη τη μέρα.

σδψωβνμ,  ωβηξικ

υθιοπ[